Jak udržovat a filtrovat bazén bez elektřiny?

8.4.2024 Petr Foral

Udržování vody v domácích bazénech v optimálních podmínkách je naprosto nezbytné, abyste si užili fajn koupání bez rizik z nějakých nákaz. Obecně platí, že domácí bazény mají kvalitní filtr, který provádí filtraci vody. Ale v některých případech, jako jsou maloobjemové bazény, není filtr součástí bazénu. A nebo taky v případech, kdy nejde elektřina.

K tomu, abyste v bazénu měli křišťálově čistou vodu, je samozřejmě ideální mít filtr. Existují ale také další metody a nějaké čisticí prostředky, které usnadňují údržbu bazénu.

Hlídání kvality a pH vody + použití chloru

Pro dosažení rovnováhy vody a dobrého stavu bazénu je nutné provádět průběžnou kontrolu hladiny pH bazénu. pH je indikátorem kyselosti a zásaditosti vody v bazénu. Tato úroveň by měla být mezi 7,2 a 7,7 pro neutrální pH a vodu vhodnou ke koupání, protože změna pH vody způsobí, že chlór ztratí svou účinnost.

Kontrolu a úpravu pH bazénové vody můžeme provést reduktorem nebo zesilovačem pH.

Chlór je produkt par excellence pro péči a dezinfekci vody v bazénu. Mezi jeho hlavní přednosti můžeme určitě zařadit, že se jedná o jeden z nejekonomičtějších přípravků pro ošetření bazénů, umožňuje rychle a účinně ničit bakterie, plísně a vodní mikroorganismy. Chlór je dezinfekční prostředek a snadný a pohodlný oxidant pro údržbu bazénu a měl by se používat v rozmězí 0,6 mg až 1,5 mg/l.

A co řasy?

Dalším problémem, který může v bazénové vodě vzniknout, jsou řasy. Řasy jsou rostlinné mikroorganismy, které se objevují v bazénu a rychle se šíří, zvláště při vysoké teplotě vody. A také podporují výskyt plísní a bakterií. Použití algicidu v kombinaci s chlorem umožní vyhnout se řasám, nebo dokonce úplně zastavit tento problém už v jeho počátcích.

Nečistoty v bazénu zvládne flokulant

Pro udržení čistoty bazénu bez filtru je nutné použít chlór s flokulantem nebo použít samotný flokulant. Tento produkt seskupuje nečistoty, které plavou ve vodě a způsobují jejich pád na dno bazénu, takže je lze později odstranit čističem. Třeba elektrickým vysavačem na dno bazénu. Pokud nemáte přístup k elektrickému vysavači, můžete použít ruční sáčkový vysavač, síťku nebo kartáč k odstraňování nečistot z dna a stěn bazénu.

Dokonce se dá použít i filtr na ruční pohon. Existují čerpadla, která mohou být poháněna manuálně. Tato čerpadla mohou pomoci při filtraci vody bez potřeby elektřiny. Přestože tato řešení mohou být samozřejmě méně efektivní než elektrická čerpadla, mohou být užitečná v nouzových situacích.

Prevence je u čistoty bazénu základ

Abyste si užili bazén a křišťálově čistou vodu, hlavní věcí je předcházet nečistotám. Pokud tedy bazénovou vodu ochráníte před nečistotami, zabráníte tomu, aby se kontaminovala a zakalila.

Kryty na bazény chrání před pádem všech druhů nečistot do bazénu, jde třeba o listí, prach, hmyz a tak dále. Kromě toho takové kryty usnadňují údržbu bazénu a šetří vám i bazénové chemikálie, protože zabraňují odpařování chlóru a snižují nároky na čištění. Letní bazénové kryty také udržují teplotu bazénové vody a zabraňují tvorbě řas.

Při použití zimního zastřešení bazénu spolu s dobrým přípravkem na zazimování bazénu odpadá nutnost výměny vody a usnadní nastavení bazénu na koupací sezónu.

Dalším prvkem, který zabraňuje nečistotám v bazénu, jsou venkovní sprchy. Použití sprchy před vstupem do bazénu snižuje množství organických látek a nečistot, které se dostávají do vody (stopy krému, potu…). Pro očištění nohou, které jsou nejšpinavější, je vhodné umístit u vstupu do bazénu vaničku na nohy a zabránit tak zašpinění vody nečistotami nebo trávou.

Udržování bazénu bez elektřiny může být náročné a vyžaduje pravidelnou péči. Je důležité dbát na čistotu vody a zabránit hromadění nečistot, aby nedošlo k problémům s kvalitou vody nebo růstu řas.

picture
Petr Foral

Petr Foral

Specialista na bazénovou techniku, e-mail: petr@pooltechnika.cz

Petr je specialista na bazénovou techniku a vybavení pro bazény. Rád vám poradí v oblasti bazénové techniky.

U těchto prodejců najdete naše produkty