Jak zajistit dlouhou životnost písku ve filtraci?

18.7.2022 Petr Foral

Pořídili jste si pískovou filtraci a chcete, aby vám náplň vydržela co nejdéle? Existuje několik tipů, jak prodloužit životnost tohoto přírodního filtru, abyste ho nemuseli měnit hned po první nebo druhé sezóně.

Jak funguje písková filtrace?

Písková filtrace je založená na přírodním principu čistění vody – voda ve vašem bazénu protéká přes jemný křemičitý písek, ve kterém se postupně zachycují nečistoty. Celý systém pohání motor, jehož výkon i potřebný obsah písku se liší podle konkrétního modelu pískové filtrace a velikosti vašeho bazénu.

Voda je přes skimmery nasávána do filtrace, která ji prožene právě přes pískový filtr. Pomocí trysek se pak voda vrací zpět do bazénu. Použití tohoto systému výrazně snižuje potřebu použití bazénové chemie. Aby filtr správně fungoval, je třeba písek pravidelně proplachovat. Proplach byste měli zapínat alespoň jednou měsíčně, pokud je ale horko a bazén využíváte často a ve větším počtu, není na škodu propláchnutí každý týden.

Jak právně proplachovat pískový filtr?

Než se pustíte do proplachování, je třeba vypnout všechna zařízení pro dezinfekci bazénové vody a zařízení napojená na filtrační potrubí. Dalším krokem je kontrola množství vody ve skimmeru. Měl by být zatopený minimálně ze 2/3. Případně doplňte do bazénu potřebné množství vody.

Následně vypněte přívod elektřiny do filtračního čerpadla a ventil posuňte z polohy filtrace na polohu zpětné praní a pak znovu zapojte přívod elektřiny do sítě. Potom čekejte, než bude vycházející voda naprosto čistá (celý proces netrvá déle než 1 minutu). Jestliže nevidíte vodu vytékající z filtru, pravděpodobně je váš filtr vybavený skleněnou baňkou, přes kterou si můžete čistotu vycházející vody ověřit.

Poté opět vypojte filtraci ze sítě, na ventilu nastavte do polohy vypláchnutí filtru a zapněte do elektřiny. Jakmile vyteče všechna špinavá voda, můžete znovu vypnout filtraci ze sítě, nastavit do původní pozice filtrace a zapojit. Tímto krokem proplachování pískové filtrace končí.

Pravidelná péče o filtraci, a to nejen o její náplň, ale o celý přístroj, prodlouží její životnost až o několik let. Máte-li dotazy týkající se pískových filtrací, jejich výběru či údržby, neváhejte se na nás obrátit.

Přejít na pískové filtry do bazénu

picture
Petr Foral

Petr Foral

Specialista na bazénovou techniku, e-mail: petr@pooltechnika.cz

Petr je specialista na bazénovou techniku a vybavení pro bazény. Rád vám poradí v oblasti bazénové techniky.

U těchto prodejců najdete naše produkty